Od 1. 3. máme povinnou EET k platbám kartou

INFORMAČNÍ POVINNOST K EET

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

 

I po zavedení EET lze u nás využívat platbu kartou přes platební bránu GoPay.

 

PROČ SE EET E-SHOPŮM NELÍBÍ?

EET pro e-shopy se totiž výrazně vymyká zdravému rozumu. Povinnost evidovat platbu se poněkud nelogicky týká i on-line plateb u e-shopů, přestože i tyto platby probíhají bezhotovostně převodem na účet e-shopu, nelze je tedy zapřít nebo nepřiznat. E-shopy se bojí zejména zmatku, který kolem EET panuje. Kdy platbu evidovat? Platby kartou on-line jsou vyúčtovávány jednou za měsíc, mezi okamžikem, kdy zákazník zaplatí a kdy peníze přijdou fyzicky na účet může být až měsíc. Jak rychle platbu evidovat? Na e-shopu můžete nakupovat ve dne v noci, o víkendu, ve svátky, prostě kdykoliv. Jak tedy vystavit účtenku ihned nebo do 48 hodin, jestliže v té době prostě nepracujete? Otázek je mnoho a odpovědi nejsou zatím jednoznačné. Až praxe ukáže, jak to bude fungovat.

Důvodem odporu ale rozhodně není touha někam si ulít zisky. V případě e-shopu, který nakupuje i  prodává s fakturami, to prostě nejde:)