Tipy a triky na dlouhé cesty s dětmi

Pět maminek se zkušenostmi z cest do zahraničí se podělilo o své rady, jak „přežít“. Všechny se shodují, že cestovat i s hodně malými dětmi není nemožné. Tedy když si do kufru přibalíte třeba tablet, něco k ohryzávání a spoustu optimismu:)

cestovani_EDT

?             Není ještě moc malé na takovou cestu?

O tom ví své zejména maminky, které vychovávají své děti v zahraničí a vrací se domů do Česka či na Slovensko za rodinou. „Cestujeme od tří měsíců malého šéfa. Do půlroku, kdy ještě hodně spí a dokud se kojí, cestujte, co to jde. Pak už je to náročnější,“ říká Marta. Samozřejmě je důležité volit vhodné destinace i pro tak malé dítě – z hlediska bezpečnosti, zdravotních rizik i místního počasí. A brát ohledy na to, že se bude s případnými časovými posuny vyrovnávat hůře a dlouho a nemá tedy cenu letět na týden do Thajska nebo na prodloužený víkend v New Yorku.

U kojenců a dětí mezi šesti měsíci a rokem je ovšem potřeba počítat i s tím, že pokud se jim nebude něco líbit, bude obtížnější odvést jejich pozornost jinam. Dvojnásobná maminka Iva radí počítat vždy s časovou rezervou, zejména při cestách autem. „Kojenci jsou složitější, protože když jim začne něco vadit, tak je ničím moc nezabavíš, musíš zastavit. Radím počítat pomalu s dvakrát tak dlouhou cestou.“

 

cestovani (3)

 

?             Co tam bude jíst?

Tak v tom mají jednoznačnou výhodu kojenci. Pro aktivní maminky, jako je Marta, může být pohodlnější cestování i skvělou motivací. „Měla jsem ze začátku problémy s kojením, ale právě proto, abych nemusela řešit lahvičky, makala jsem celé léto na tom, abych mohla jen kojit. A vyšlo to!“

U starších dětí je dobré si s sebou zabalit kojenecké mléko a vše, na čem trváte. Tím máme na mysli, že pokud chcete své dítě krmit pouze nepřislazovanými ovocnými přesnídávkami nebo má dítko speciální dietu, je lepší počítat s tím, že tyto výrobky nemusí být na tamním trhu dostupné. Ovšem pokud jedete na dovolenou do Německa, nemusíte to řešit tolik, jako když se vydáte do Bulharska. Tam už bude sortiment odlišnější a na etiketách se toho bez znalosti místního jazyka moc nedozvíte.

 

cestovani (1)

 

Pro obecnou pohodu maminky ale radí smířit se s tím, že během dovolené nebo jen cesty prostě dojde k nějakým prohřeškům proti zásadám zdravého stravování. Ušetříte si spoustu starostí, které děti stejně neocení:)

?             Jak vydrží dlouhou cestu autem?

Všech pět maminek cestovatelek se shoduje, že je lepší cestu naplánovat na noc. Pokud se bojíte rizik s tím spojených, dejte si na cestu dostatek času, naplánujte přestávky, případně přenocujte na půl cesty. „Zatímco bez dětí nám štreka Paříž-Toulouse trvá šest hodin, s dětmi o hodinu více. Stavíme na jídlo, přebalování, necháváme je se proběhnout/pohrát si v dětském koutku atd. Není třeba se toho až tak bát. Tedy za předpokladu, že i rodiče jsou stejně flexibilní, a když vidí, že děti už to v autě nevydrží, zastaví a nechají je vyběhat, místo aby je konejšili ,už to vydrž, už tam budem‘. A že jsou ochotní dětem dlouhou cestu zpříjemnit tím, že třeba překročí jinak přísná pravidla např. co se týče (ne)pití limonády, (ne)koukání na TV (tablet) apod. Děti pochopí, že se jedná o výjimku, že zítra, v cíli, už zase budou pít jen vodu a místo TV běhat venku. O to více se budou těšit na cestu zpět:),“ říká Ivana, která své děti vychovává v Paříži.

 

cestovani (5)

 

?             Čím ho zabavím?

Ať na to nemáte názor nebo jste přísně proti, všech pět maminek přibalilo na cestu tablet. A do něj oblíbený film, chytlavé dětské písničky nebo jednoduché hry. Daniela radí připravit i spoustu krabiček s jídlem, cokoliv, co chutná a dobře se drží. Doporučuje také dítěti vysvětlit, co se bude během cesty dít. Třeba že v letadle bude muset mít zapnutý pás.

Více o létání s dětmi čtěte v článku Ivy Vokurkové.

?             Co nesmím zapomenout?

S těmi nejmenšími je to jednoznačně nosítko nebo šátek. Volné ruce jsou k nezaplacení. A co kdyby se Vám chtělo někam, kam kočár nevyjede? Antické památky zrovna bezbariérové nejsou.

 

cestovani (4)

 

Na druhou stranu, pokud můžete, přibalte i kočár. „Jsem ráda, že jsme vzali kočárek, ve kterém jsme nakonec večer uspávali na terase a pak přendávali do postýlky. Emička nemohla v tom horku v pokoji usnout.  Cestou zpátky jsme zase letěli hodně pozdě a povedlo se nám uspat ji už na letišti, v letadle by to šlo špatně,“ popisuje Monika.

Ivana radí si do exotičtějších zemí vzít i nějaká univerzální antibiotika vhodná i pro děti a stejně jako Marta radí zabalit i vše, co by mohl být problém na místě sehnat. Neparfemované ubrousky, spolehlivý opalovací krém, sluneční brýle a tak dále.

Jak se postarat o děti na slunci? Přečtěte si více.

?             Bude to jako dřív?

Nebude. Ale bude to fajn, když na to budete připravení. „Počítáme s tím, že cestování s dětmi je jiné a řídí se jinými věcmi než cestování dvou dospělých. Zůstáváme delší dobu na jednom místě, tj. děláme méně přesunů než ‚zamlada‘ a holt toho děláme  a vidíme méně, ale v pohodě. Na výlety/přesuny počítáme s časovou rezervou a snažíme se vymyslet program tak, aby bavil i děti,“ shrnuje Ivana, která i se dvěma dětmi stále objevuje svět.

Dovolená s dětmi je dovolená s dětmi. Pokud byste s partnerem přece jen chtěli mít chvíli jen pro sebe, vyrazte na dovolenou s další rodinkou. „Příště bych asi jela ještě s někým, kdo má děti, nebo s kým se o prcka prostřídáme, abychom měli čas i sami pro sebe. Ale i tak jsme si to užili,“ usmívá se Monika.

 


 

?             Nějaké vychytávky na závěr?

„Balím speciální tašku pro děti na cestu, kterou mám v autě u nohou - samozřejmě přebalování, jídlo, pití, oblečení na převlečení v případě nehody, dudlíky, hračky, knížky.“

„Nezapomenout dostatečně nabít mobil a tablet:)“

„Je zbytečné se dopředu trápit tím, jestli to dítě zvládne, a třeba kvůli tomu nakonec ani nikam nejet. Děti jsou mnohem přizpůsobivější než dospělí, pokud mají postaráno o základní potřeby - jídlo, pití, suchá plína, teplé oblečení, možnost vyspat se a u sebe své milované a milující rodiče:) - není důvod, aby něco ‚nezvládly‘.“

„Mějte vždy připravené věci pro případ zvracení - čisté oblečení, hadr na vytření auta, dečku, kterou přikryjete poblinkanou sedačku, aby převlečené dítě nebylo hned zas mokré, igelitku na všechen ten nepořádek, apod.“

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.