Novinky, Strana 4

Od 1. 3. máme povinnou EET k platbám kartou

INFORMAČNÍ POVINNOST K EET

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

 

I po zavedení EET lze u nás využívat platbu kartou přes platební bránu GoPay.

 

PROČ SE EET E-SHOPŮM NELÍBÍ?

EET pro e-shopy se totiž výrazně vymyká zdravému rozumu. Povinnost evidovat platbu se poněkud nelogicky týká i on-line plateb u e-shopů, přestože i tyto platby probíhají bezhotovostně převodem na účet e-shopu, nelze je tedy zapřít nebo nepřiznat. E-shopy se bojí zejména zmatku, který kolem EET panuje. Kdy platbu evidovat? Platby kartou on-line jsou vyúčtovávány jednou za měsíc, mezi okamžikem, kdy zákazník zaplatí a kdy peníze přijdou fyzicky na účet může být až měsíc. Jak rychle platbu evidovat? Na e-shopu můžete nakupovat ve dne v noci, o víkendu, ve svátky, prostě kdykoliv. Jak tedy vystavit účtenku ihned nebo do 48 hodin, jestliže v té době prostě nepracujete? Otázek je mnoho a odpovědi nejsou zatím jednoznačné. Až praxe ukáže, jak to bude fungovat.

Důvodem odporu ale rozhodně není touha někam si ulít zisky. V případě e-shopu, který nakupuje i  prodává s fakturami, to prostě nejde:)

Novoroční předsevzetí

Jak na Nový rok, tak po celý rok?

Jak jsme na tom s novoročními předsevzetími? Zeptala jsem se 87 dobrovolníků, kteří se shodli na tom, že si předsevzetí na nový rok příliš nedávají. Ovšem pokud se rozhodnou do toho jít, nevzdávají se tak snadno.

Přeplněné fitko. Nabitá posluchárna. Fronta v knihovně. Nově otevřené jazykové kurzy. To je typický lednový až únorový obrázek. V březnu už je všechno při starém. Že by měla takovou moc novoroční předsevzetí, která jsou už v březnu pasé? Podle výsledků aktuálního miniprůzkumu to nebude tak černobílé.

Chcete, aby Vaše rodina žila zdravěji? Zkuste to s přírodní kosmetikou!

Více než polovina žen a přes tři čtvrtiny mužů, kteří vyplnili dotazník na Vyplňto.cz, si novoroční předsevzetí vůbec nedávají. Spojovat s novým rokem také novou etapu svého života mají ve zvyku spíše ženy (29 % z dotázaných si předsevzetí pravidelně dává), muži jsou mnohem realističtější a předsevzetí si o silvestrovské noci dává jen 12 % z nich. Ovšem i novoroční skeptici si úkoly na další rok v minulosti dávali – přiznala se k tomu polovina z nich.

 

Proč si dávat předsevzetí? Stejně je neplním

Odpůrci novoročních předsevzetí tvořili téměř 60 % odpovídajících. Ve svých odpovědích nejčastěji uváděli jako důvod to, že své závazky stejně nikdy neplnili. Dva respondenti dokonce uvedli, že je odrazuje pocit, že se to na Nový rok „prostě očekává“ a oni nehodlají jít s davem.

Zeptali jsme se také, jaká předsevzetí lidé obvykle dodrží a která brzy opustí. Překvapivě se mezi dlouhodobými předsevzetími objevily zejména sport a zbavení se zlozvyků. Mezi těmi, které nevydrží, se dle očekávání nejčastěji objevovala dieta. Zdá se tedy, že naši respondenti byli ochotnější obětovat svému mlsnému jazýčku více času stráveného pohybem než naopak.

Ani pohyb na mateřské není utopie. Jaké jsou možnosti se hýbat, když máte malé dítě?

A jak dlouho nám předsevzetí vydrží? Pouze šest lidí z 87 uvedlo, že své plány vždy dodrží. 59 % těch, kdo si od nového roku slibují změnu, přiznává, že z vybraných cílů splní jen některé. Důvodem je nejčastěji lenost a nedostatek času (zmínila je více než polovina těch, kdo mají s předsevzetími zkušenosti). Na třetím místě byla nereálnost představ o lepším životě. Okrajově zazněly i důvody jako nedostatek financí nebo malá podpora okolí. Jak je vidět, jsme si vědomi toho, že každý svého štěstí strůjce.

 

Odměnou je vyšší sebevědomí a lepší vztahy

S tím jsou spojené i přínosy splněných předsevzetí – větší životní pohoda, lepší zdraví, vyšší sebevědomí, lepší vztahy a nové možnosti. Novoroční sliby se tak ukazují být méně povrchní, než odpůrci namítají. Svůj význam mají, i když je nedodržíme všechny.

Zkuste se v novém roce zamyslet i nad celosvětovými problémy. Ne, nemusíte propagovat světový mír, ale zkuste se třeba kouknout na filozofii „malého efektivního šatníku“.

Ovšem i celkem nevinná rozhodnutí mohou člověku pořádně zatopit. „V roce 2016 jsem se rozhodla uběhnout 2016 kilometrů. Během roku jsem někdy zažívala pocity silné úzkosti ve chvílích, kdy jsem věděla, že nemůžu z jakéhokoliv důvodu na předsevzetí pracovat (zdravotní stav, dovolená, ...). Ujížděl mi vlak a já věděla, že nějakou dobu budu ve skluzu a BUDU MUSET zatraceně hodně makat, abych to dohnala,“ říká jedna z odpovídajících. Jiná se svěřuje, že si dodnes připadá opravdu hloupě, když si vzpomene na své předsevzetí ve 13 letech – najít si kluka. Jenže vysvětlujte puberťákovi, jaká předsevzetí se hodí a která mu po letech přijdou trapná:)

 

Jaká předsevzetí naše respondenty rozesmála?

  • Že konečně pochopím, k čemu je dobrý sport a konečně začnu nějaký pravidelně provozovat:-) (to nebudete sám/sama:)
  • Bratr si před pár lety dal předsevzetí, že do dalšího roku zhubne 50 kg. Vsadil se s kamarádem o sto tisíc. Kvůli jednomu kilu, které se mu do té padesátky nepovedlo, prohrál spoustu peněz, smějeme se tomu ještě teď :-) (kolik pan bratr váží dnes? Obávám se, že bych vzteky vyloupila McDonalda:)
  • Každý rok mám stejný a každý rok se to nepovede – vidět pražský novoroční ohňostroj 1. ledna. Buď skejsnu v koloně, nebo v metru, nebo není vidět za barákem nebo je mlha (jako letos). (já nezvládám ani filmy u nás v obýváku, z toho si nic nedělejte:)
  • Splnit předsevzetí z minulých let. (to máme naprosto stejně)
  • Nebudu takovej blb. (držím palce:)
  • V příštím roce se už na ty sprostý slova v***. (koukám, že to bude oříšek:)

 

Pět zásad pro úspěšná předsevzetí

Základem úspěchu je silná vůle nebo opravdu dobrá motivace. Nesplněná předsevzetí ale nemusí být důkazem Vašich nedostatků. Někdy může být důvod naprosto jednoduchý – své předsevzetí si až tolik nepřejete nebo nebylo reálné pro Váš způsob života. Než předsevzetí odsoudíte jako blbost nebo než odsoudíte sebe, že na to prostě nemáte, projděte si následující pravidla:

  1. Zaměřte se jen na to, na čem Vám skutečně záleží. Žádné „měl/a bych asi“ ale „chci“.
  2. Nepřepalte start. Věřit, že z ničeho nic začnete každý den běhat nebo nepozřete cukr, je hodně naivní. Rychle pak ztratíte chuť něco dělat.
  3. Nesuďte se příliš brzy – i když párkrát předsevzetí nedodržíte, vraťte se k němu.
  4. Zařaďte na svůj seznam i jednorázové akce typu „zajít na preventivní prohlídku k lékaři“ – jejich splnění je rychlé a velmi přínosné.
  5. Neupínejte se k 1. lednu, k pondělí, k novému měsíci ani k prázdninám nebo školnímu roku. Změny dělejte hned, jakmile máte chuť nebo příležitost. Tyhle začátky různých period nemají žádnou čarovnou moc a člověka odradí, že v pondělí nemá chuť na zdravé jídlo o nic větší než v neděli nebo třeba ve středu;)

A pamatujte, že i cesta může být cíl.

Choose progress, not perfection;)

 

Foto: Pexels.com

Stránka 4 z 4 - 32 položek celkem